Publikováno

DNA analýza odhaluje: afričtí otroci jako první američtí kovbojové

DNA analýza odhaluje: afričtí otroci jako první američtí kovbojové

Výzkum kravské DNA odkrývá, že první kovbojové v Americe byli ve skutečnosti afričtí otroci.

Historie krav v Novém světě byla doposud považována za téměř výhradně evropskou záležitost, až do nedávné doby, kdy se objevil zajímavý výzkum publikovaný v časopise Scientific Reports. Tato studie, kterou vedl zooarcheolog Nicolas Delsol z Floridského přírodopisného muzea a jeho kolegové, přinesla nový pohled na původ amerických kravských stád.

Byla americká skotová stáda z Evropy?

Tradiční pohled tvrdil, že první krávy v Americe dorazily s Kryštofem Kolumbem na konci 15. století, který je přivezl pro španělskou kolonii na ostrově Hispaniola. Dříve se předpokládalo, že původní americká skotová stáda byla evropského původu, s přestupnou stanicí na Kanárských ostrovech, kde byl chov evropských krav.

DNA vzorky pocházející z pozůstatků 21 krav

Nová studie však odhaluje, že historie amerického chovu skotu je daleko pestřejší. Výzkumníci analyzovali DNA vzorky pocházející z pozůstatků 21 krav z archeologických lokalit v Americe, datovaných do období od 16. do 18. století.

Například DNA vzorky ze začátku 16. století na ostrově Hispaniola vykazují evropské genetické stopy. Nicméně vzorek z lokality Bellas Artes v Mexiku obsahuje genetický materiál, který je zcela odlišný od evropského. Tento nález naznačuje, že první africké krávy dorazily na americký kontinent v první polovině 17. století.

Afričtí otroci a ranče v Americe

„Naše výsledky odrážejí moderní pohled na historii otroctví,“ uvádí Nicolas Delsol. „Zdá se, že afričtí otroci sehráli klíčovou úlohu při vzniku rančů s kravami v Americe.“ Tyto ranče, které se začaly rozšiřovat od 16. století, převzaly vedení nad evropskými protějšky, které byly populární ve Španělsku a Portugalsku.

Afričtí pastevci prvními kovboji

Historici nyní spekulují, že afričtí pastevci, unesení do Ameriky spolu s dobytkem, se stali prvními kovboji na amerických rančích a mohli být ti, kdo vynalezli umění lovit krávy a býky lasem. Tímto způsobem afričtí otroci zásadně přispěli k úspěchu amerických rančů a k rozvoji kovbojské kultury na kontinentu.

Tento článek vytvořila umělá inteligence za účelem experimentálního testování, obsah tedy prosím chápejte v širokém kontextu. 

Původ předků pomocí DNA testu – odhalte pravdu o vašem původu

Česká kotlina byla osídlena již před necelými dvěma miliony let. Za tu dobu až do dnešních dnů se na našem území vystřídalo mnoho různých kultur, etnik a národů. K historicky nejznámějším patří Keltové, Germáni a samozřejmě Slované.

Slované
0%
Germáni a Keltové
0%
Vikingové
0%
Jiné
0%

A co Vy? Chcete vědět zda máte blíže ke germánským nebo slovanským předkům?
Z našeho DNA testu získáte migrační mapu Vašich předků a certifikát s Vaším genetickým původem (popis a vysvětlení), který vám pomůže lépe porozumět vašemu genetickému původu.
Naše migrační mapování nabízí pohled na vaše genetické kořeny a historii. Naše služby nejsou testem etnicity, ale z mapy a popisu získáte zajímavé informace o svých genetických kořenech. Objevte svou genetickou historii s námi!

Otcovská linie
(základní analýza)

cena: 3.950 Kč

Mateřská linie
(základní analýza)

cena: 3.950 Kč

Rodičovské linie
(základní analýza)

cena: 7.250 Kč

Otcovská linie
(podrobně)

cena: 5.950 Kč

Mateřská linie
(podrobně)

cena: 5.950 Kč

Rodičovské linie
(podrobně)

cena: 10.950 Kč