Popření otcovství, ano či ne?

V tomto článku bych se chtěl zamyslet nad závažným krokem v životě některých otců. Bude to velmi krátká úvaha a pak bude následovat citace zákona.  Třeba tím odpovím na některé Vaše otázky.

Během mé pracovní kariéry jsem absolvoval desítky telefonických rozhovorů na toto téma. Dalo by se říci, že nám někdo takto zavolá skoro každý týden. Postupem času jsem si vytvořil pomyslnou osnovu podle které odpovídám. Podle mého názoru je třeba si položit 2 zásadní otázky:

  1. Chci to opravdu vědět?
  2. Umožňuje to vůbec zákon?

ad 1 Chci to opravdu vědět?

Domnívám se, že realita může být tak nepříjemná, že to může ovlivnit vztah k Vašemu dítěti, které jste vychoval a nenávratně poškodit Váš vztah. To je přesně ten důvod, který byste měli zvážit. Sociální vztahy mohou být pro některé lidi mnohem důležitější než biologické vazby.

ad 2 Umožňuje to vůbec zákon?

Tuto otázku byste si měli položit hned následně, protože většina případů, které vyřizuji  přes telefon, nesplňuje zákonné podmínky. Je totiž třeba dodržet zákonné podmínky níže. Pokud DNA test neprokáže otcovství, tak to nutně neznamená, že by to uspělo u soudu. Pro většinu volajících je to velké překvapení. Většinou to komentují jako nespravedlnost. Doporučujeme tedy, aby si náš potenciální klient nejprve promluvil s právníkem, pokud mu není jasný výklad zákona. K popření otcovství totiž potřebujete DNA test se znaleckým posudkem, který je poměrně drahý (14.900 Kč).
Pokud i přesto, že to opravdu chcete vědět a právník radí, že by to u soudu tzv. neuspělo, tak je lepší zvážit  Anonymní test otcovství, který je výrazně levnější (5.400 Kč). Výsledek testu tedy bude sloužit pouze pro Vás.

Zákon umožňuje otcovství popřít

cituji z portálu Veřejné správy: “Manžel může do 6 měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce, popřít své otcovství u soudu. Návrh na popření otcovství však může podat nejpozději do 6 let od narození dítěte. Matka může do šesti měsíců od narození dítěte popřít, že otcem dítěte je její manžel.
Narodí-li se dítě před 160. dnem od uzavření manželství, postačí k tomu, aby se nemělo za to, že otcem dítěte je manžel matky, popře-li manžel své otcovství. To neplatí, souložil-li manžel matky s matkou dítěte v době, od níž do narození dítěte neprošlo méně než 60 a více než 300 dní, nebo věděl-li při uzavření manželství, že je žena těhotná.
Popřel-li pozdější manžel své otcovství k dítěti matky znovu provdané, počíná šestiměsíční lhůta k popření otcovství dřívějšího manžela dnem následujícím poté, kdy se dozvěděl o rozhodnutí.
Otcovství nelze popřít k dítěti narozenému v době mezi 160. a 300. dnem od umělého oplodnění provedeného se souhlasem manžela matky, nebo se souhlasem jiného může, když matka není vdaná, bez ohledu na to, jaké genetické látky bylo použito. To neplatí, otěhotněla-li matka dítěte jinak než umělým oplodněním.
Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může otcovství k dítěti popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem. Otcovství může popřít do 6 měsíců ode dne, kdy bylo otcovství takto určeno. Dojde-li k určení otcovství před narozením dítěte, neskončí lhůta dříve než 6 měsíců po jeho narození. Matka dítěte může ve stejných lhůtách popřít, že otcem dítěte je muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičům.
Je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí stanovené lhůty, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek.”

Mgr. David Moravec (4 .6. 2024)